První pomoc při problémech vzniklých v průběhu ortodontické léčby

Mnoho problémů vzniklých v průběhu ortodontické léčby lze jednoduše zvládnout doma. K lepšímu popisu vzniklé situace vám pomůže obrázek, na kterém jsou zobrazeny všechny součásti pevného rovnátka.



A – Ligatura ( elastická nebo drátěná); drží oblouk v drážce zámku
B – Oblouk; drát spojující všechny zámky a kroužky
C – Zámek; pevně drží na zubech a jsou spojené drátěným obloukem
D – kroužek, kovový kroužek kolem první stoličky (ale může být i jinde)
E – Háčky a elastické tahy

Opravdu závažné problémy:

Vyražení zubu
Pokud jste si Vy nebo Vaše dítě vyrazili zub, v žádném případě ho nevyhazujte do koše.
co nejdříve kontaktujte praktického stomatologa nebo naši ordinaci ( případně zubní pohotovost)
zub držte za korunku, pokud možno nesahejte na kořen
zub neoplachujte ve vodě. Neseškrabujte nic z kořene, pouze očistěte velké nečistoty; pokud to jde, vraťte zub zpět do lůžka a zakousněte čistým kapesníkem. Pokud to nejde, vložte zub do ústní předsíně (mezi tvář a zuby) nebo do mírně slaného roztoku; případně do mléka. Nedávejte ho do vody.
je dobré začít postiženou oblast zevně chladit (led zabalený do ručníku), zmírní se tak otok
nenechte zub oschnout, většina zubů může být zachráněna, pokud se s nimi správně zachází a jsou co nejdříve vráceny zpět do lůžka

Uražení zubu
pokud to jde, snažte se najít a zachránit uraženou část korunky (lze ji vrátit zpět)
postiženou oblast očistěte a co nejdříve kontaktujte praktického stomatologa nebo pohotovost

Spolknutí (vdechnutí) části rovnátka
Pacient by měl zůstat v klidu. Pokud kašle nebo má problémy s dýcháním, pravděpodobně část rovnátka vdechl. V tomto případě je nutné ho co nejdříve dopravit do nemocnice na rentgen plic, kde se přesně lokalizuje vdechnutá část rovnátka a vyndá se.
Pokud pacient nekašle, pravděpodobně část rovnátka spolkl. V tomto případě je třeba kontaktovat naši ordinaci a zkonzultovat další postup.

Jiné problémy:

Uvolněný zámek
Častou příčinou bolestí v kloubu je bruxismus (tření zubů o sebe). Většinou k tomu dochází v noci. Ortodontista dokáže tento problém diagnostikovat a navrhnout řešení. Často se v léčbě používá průhledný návlek na zuby. Ten se nosí v noci a zabrání tak tření zubů o sebe. V jiných případech je pacient odeslán na další odborné vyšetření.
Zámky jsou připevněné na zubech pomocí speciálního lepidla. Ve většině případů jsou umístěny ve středu korunky. Pokud je zámek mimo střed korunky a pohybuje se na drátu, pravděpodobně se uvolnil. V tomto případě je třeba nás kontaktovat a domluvit se na dalším postupu.
Jestliže se zámek na drátu otočil a dře do tváře nebo rtu, můžete se ho pokusit otočit do správné polohy. Také lze na uvolněný zámek dát ochranný vosk a tím omezit jeho pohyb.
Zámky se mohou uvolnit nejčastěji kousnutím do něčeho tvrdého ( tvrdá mrkev, pecka z broskve, ..) a při kontaktním sportu.
Pokud by u uvolnění docházelo při sportu častěji, doporučujeme nosit chránič, který je možné u nás zakoupit.

Píchající drát
Konec drátu může být nepříjemný. Jako první pomoc doporučujeme nalepit na konec ortodontický vosk. V případě, že vosk nepomůže, je třeba zavolat a domluvit si termín na úpravu. Pokud nejste schopni se dostavit do ordinace a drát vám opravdu vadí, je možné jeho konec uštípnout např. pomocí nůžek nebo kleštiček na nehty. Uštípnutý kousek je třeba zachytit a vyndat z úst.

Píchající drátěná ligatura
Ligaturu je možné přitlačit k zámku nebo zubu buď nehtem nebo např. tužkou. Pokud to nejde, postupujte stejně jako když je ostrý konec drátu (viz.výše).

Uvolněné zámky, dráty, kroužky
Pokud se cokoliv z pevného rovnátka uvolní, je třeba zavolat do ordinace a domluvit se na dalším postupu. Jakékoliv části rovnátka, které se uvolní natolik, že je lze vyndat, nevyhazujte, ale přineste s sebou do ordinace.

Otlaky rtů a tváří
Někdy může po nasazení pevného rovnátka dojít k podráždění sliznice rtů a tváří. Měkký ortodontický ochranný vosk v tomto případě slouží jako první pomoc. Jednoduše vezměte kousek vosku a vytvořte z něj kuličku, kterou přiložte na tu část rovnátka, která způsobuje podráždění. Pokud vosk spolknete, nic se nestane.

Ztracená ligatura (elastická gumička nebo drátek)
Pomocí ligatur se fixuje oblouk v zámku. Pokud si všimnete, že gumička nebo drátek držící oblouk v zámku chybí, zavolejte nám a poraďte se, zda je nutná předčasná návštěva.

Seznam věcí, které je dobré mít doma, když vznikne nějaký problém:

měkký ochranný ortodontický vosk
zubní niť
pinzeta
malé štípací kleště na štípání jemných drátů

Nahoru

copyright Arectus Multimedia, s.r.o., MUDr. Sylvie Saifrtová 2007, , TOPlist