Informace pro dospívající pacienty

Díky ještě neukončenému růstu je období mezi 9. – 16. rokem ideální pro začátek léčby. Existují ale i výjimky.

Ortodontické vady mohou být dědičné. Mezi vady s dědičnou složkou patří stěsnání nebo mezery mezi řezáky, dále předkus, nadpočetné nebo chybějící zuby a růst čelistí.

Další typy vad mohou být získané. Mezi tyto vady patří například otevřený skus způsobený cucáním palce, tužky nebo vkládáním jazyka mezi zuby, dále stěsnání stálých zubů způsobené předčasnými ztrátami dočasných zubů a ztráty zubů způsobené úrazem.

U některých pacientů se dědičné a získané vady kombinují. Ať je příčina vady jakákoliv, většinou jsme schopni ji úspěšně zvládnout.

Ortodontická léčba je důležitá pro správnou ústní hygienu. Stěsnané zuby se dají jen obtížně dobře vyčistit; plak, který se ze zubů nevyčistí, vede k zubnímu kazu, zánětu dásní a následně k rozvoji parodontozy, která může vést až ke ztrátě zubů. Špatný skus způsobuje problémy s kousáním potravy, může ovlivňovat výslovnost, dále dochází k přetěžování zubů, mohou vznikat problémy s dásněmi a v řadě případů i bolesti čelistního kloubu. Bez léčby se většina problémů časem zhoršuje. Následná léčba pak může být často nákladnější než včasná ortodontická léčba.

rovnátka u dospívajících
hezký úsměv

V neposlední řadě se zaměřujeme na úsměv pacienta a vzhled celého obličeje. Sebevědomí je ovlivňováno tím, jak se člověk cítí. Hezký úsměv a harmonický obličej může ovlivnit celý Váš život.



Často kladené otázky:


Jaké to je mít rovnátka?
Po nasazení rovnátek má většina pacientů citlivé zuby. Při každé kontrole, kdy rovnátka upravujeme, vzniká podobná citlivost. Po dobu 1 –3 dnů může být obtížné kousat tužší potravu. Většina pacientů to ale zvládá bez problémů. Rty, jazyk a tváře mohou být po nasazení rovnátek citlivé – musí se přizpůsobit tomu, že najednou je na zubech něco navíc. Pro zmírnění potíží používáme ortodontický plastický vosk, který se lepí na části rovnátka, která dřou.
Lze říci, že nepohodlí po nasazení rovnátka trvá krátce a dá se zvládnout. Jakmile si na rovnátka zvyknete, ani nebudete vědět, že je máte.

Existují rovnátka, která jsou méně vidět?
Všeobecně jsou rovnátka v dnešní době rozměrově menší než dříve. Zámky mohou být kovové nebo keramické ( v barvě zubu). Existují techniky, při kterých se zámky lepí na jazykovou stranu zubů (lingvální zámky). A technika Invisalign, kdy se místo zámků používají průhledné folie.

Je třeba se o zuby s rovnátky nějak speciálně starat?
Ano. Při léčbě pevnými rovnátky je lepší se vyvarovat tvrdých a lepivých věcí. Kousání do tvrdých věcí může rovnátka poškodit. Při uvolnění zámku se léčba prodlužuje a znamená to další neplánované návštěvy v ordinaci.
Ústní hygiena při léčbě pevným aparátem musí být dokonalá, pokud chcete, aby při léčbě nedošlo k poškození skloviny a nevznikl zánět dásní. Musí být prováděna nejméně dvakrát denně, ale nejlepší je čistit po každém jídle. Doporučujeme pravidelně navštěvovat dentální hygienistku. Po nasazení rovnátka dostanete instruktáž, jak a čím zuby čistit.
Dobrým důvodem, proč zuby dobře čistit, je fakt, že čisté zuby s dásněmi bez zánětu se rychleji hýbou.
Pacienti, kteří se věnují kontaktním sportům, by měli nosit ochranný návlek. Ten vám na přání vyrobíme.

Jak musí pacient spolupracovat v průběhu léčby?
Dobrá spolupráce v průběhu léčby neznamená jenom chodit pravidelně na kontroly, ale také dodržovat správnou ústní hygienu a instrukce lékaře. Ortodontická léčba vyžaduje spolupráci mezi pacientem a lékařem. Časté poškození rovnátka léčbu prodlužuje a může ovlivnit výsledek.
Nesmíte zapomínat ani na pravidelné preventivní prohlídky u praktického stomatologa.

Jak dlouho trvá léčba?
Délka léčby je individuální u každého pacienta. Průměrně trvá léčba 2 roky. Délka závisí na vážnosti vady, růstu pacienta, reakci tkání a kosti na působení rovnátka a také na spolupráci pacienta. Pokud rovnátko nepoškozujete a docházíte na pravidelné kontroly, probíhá léčba podle plánu a je ukončena s dobrým výsledkem. Po sejmutí rovnátek nastává retenční fáze – to znamená, že nosíte vyndavací rovnátko neboli retainer na noc. Je to proto, aby se zuby usadily v novém postavení. Délka nošení retaineru je opět závislá na typu vady a způsobu léčby. U většiny pacientů je retenční fáze stejně dlouhá jako aktivní léčba – tedy doba, kdy jste nosili rovnátko.

Proč se musí nosit retainer?
Po sundání rovnátka mají zuby tendenci se pohnout. Proto je potřeba je zastabilizovat . Retainer je buď fixní – napevno přilepený drátek z jazykové strany zubů nebo vyndavací destička z pryskyřice na horní a dolní zuby. První (fixní) typ se používá ke stabilizaci dolních řezáků. Vyndavací retainer pak na všechny zuby. Retainer drží zuby v jejich novém postavení a umožní tak kosti a dásním se přizpůsobit. Pro dobrý dlouhodobý výsledek léčby je nezbytně nutné nosit retainer přesně podle instrukcí, které dostanete.

Změní se postavení zubů s věkem?
Je prokázáno pomocí vědeckých studií, že zuby se s věkem pohybují. Nejčastěji vzniká stěsnání dolních řezáků. Proto po ortodontické léčbě lepíme z jazykové strany dolních řezáků fixní retainer. Ten případnému stěsnávání zabrání.

Měly by se vytrhnout zuby moudrosti?
Zuby moudrosti jsou pouze jednou z příčin, proč se zuby stěsnávají. Nicméně po léčbě stěsnání dolních řezáků jejich odstranění doporučujeme, zejména pokud jsou v nepříznivém postavení. Na vhodnost případných extrakcí zubů moudrosti Vás upozorníme. Extrakci provádí buď praktický stomatolog nebo chirurg.

Co se stane při špatné ústní hygieně?
Na sklovině mohou vzniknou bílé skvrny (demineralizace), pokud se na nich drží povlak a jídlo. Povlak na zubech způsobuje zánět dásní. Dásně pak krvácejí a jejich tkáň je oteklá a zbytnělá. Špatná hygiena může vést k předčasnému ukončení léčby.

Co když se něco rozbije?
Pokud se uvolní zámek, praskne drát nebo se stane něco jiného, je třeba zavolat do ordinace a domluvit se na dalším postupu. V sekci první pomoc je popsáno, jak postupovat v jednotlivých případech.

Nahoru

copyright Arectus Multimedia, s.r.o., MUDr. Sylvie Saifrtová 2007, , TOPlist