Informace pro dospělé pacienty:

V současnosti je ortodontická léčba možná i u dospělých pacientů. Mnoho ortodontických vad se bez léčby s věkem zhoršuje. Stěsnané zuby se špatně čistí a snadněji se na nich vytvoří zubní kaz. Při špatné hygieně vzniká zánět dásní a následně může vzniknout parodontoza, která vede - pokud není léčena - ke ztrátě zubů. Špatný skus může dále způsobovat potíže při kousání potravy, může poškozovat dásně a vést i k bolestem v čelistním kloubu.

Ortodontická léčba v současnosti nijak vážně nezasáhne do Vašeho života. Můžete dále provozovat všechny činnosti, na které jste byli před léčbou zvyklí. Na 5 dětských pacientů připadá v současnosti jeden dospělý a jsou i praxe, ve kterých dospělí pacienti tvoří až polovinu.

Nejstaršímu pacientovi, který podstoupil ortodontickou léčbu, bylo 97 let.

rovnátka u dospělých

Často kladené otázky:


Může u mě ortodontická léčba fungovat jako u dětí?
Ano. Se zdravými zuby lze hýbat v jakémkoli věku. Mnoho ortodontických vad lze stejně snadno jako u dětí léčit i u dospělých. Ortodontické síly hýbou zuby stejným způsobem jak u dospělých tak i u dětí, ale u dospělých může léčba trvat déle díky většímu vyzrání kosti. Protože dospělý pacient již neroste a nemůžeme proto při léčbě využít potenciál růstu, vytváříme trochu odlišné léčebné plány.

Jak se liší léčba dospělých pacientů od léčby dětí a dospívajících?
Dospělí pacienti nerostou, mohou již mít také některé zuby ošetřené nebo vytržené, případně mohou mít kostní defekt. Ortodontická léčba tak může být pouze součástí celkového léčebného plánu. Celkový léčebný plán v tomto případě koordinuje praktický stomatolog.

Některé odlišnosti v léčbě:

Ukončený růst: nepoměr mezi velikostí čelistí může u dospělého pacienta být důvodem pro kombinovanou ortodonticko - chirurgickou léčbu. Je-li například příliš krátká dolní čelist, nelze vzniklý předkus upravit pouze pohybem zubů, ale je nutný chirurgický posun celé dolní čelisti. Pouze tak lze dosáhnout správného skusu.

Ústup dásní a kosti (onemocnění parodontu): u dospělých pacientů je větší riziko vzniku parodontálního onemocnění než u dětí. Toto onemocnění vzniká při dlouhodobě špatné ústní hygieně, často zcela bezbolestně. Může být postižen pouze jeden zub nebo celý chrup. Onemocnění začíná při dlouhodobém působení plaku na dásně. Následně vznikne zánět, který pomalu postupuje podél zubu až na kost.

Nejmírnější formou onemocnění je gingivitida neboli zánět dásní. Dásně jsou sytě červené, oteklé a při dotyku snadno krvácí. Gingivitida nejčastěji vzniká z důvodu špatné ústní hygieny. Lze ji vyléčit s pomocí dentální hygienistky a následné lepší technice čištění.

Z neléčené gingivitidy se může vyvinout parodontoza. Plak, který je nejprve pouze na zubech, se časem dostane pod dáseň. Zde bakterie, které jsou v plaku, vytvoří kyseliny, které postupně vyvolají tvorbu zánětu. Zánětlivé reakce následně vedou k tvorbě parodontálních chobotů, ztrátě kosti a postupnému uvolňování zubů. Konečným důsledkem může být až ztráta zubů.

Naopak zuby, které jsou ve správném postavení, se dají lépe čistit a jsou tak méně náchylné ke vzniku zánětu dásní.

Pacienti, kteří mají zánět dásní a nebo již parodontozu před začátkem léčby, potřebují péči dentální hygienistky případně parodontologa. Po zvládnutí zánětlivých procesů a úpravě hygieny je i u těchto pacientů ortodontická léčba možná.

Abraze, poškození a ztráta zubů: okousané, poškozené nebo vytržené zuby mohou ortodontickou léčbu zkomplikovat. Okousané zuby lze někdy dostavět až po jejich posunu do správné pozice. Poškozené zuby vypadají dobře až po ošetření buď výplní, fasetou nebo korunkou. Mezery po chybějících zubech lze buď ortodonticky uzavřít nebo se ztracené zuby nahrazují. Jinak dochází ke sklonu sousedních zubů do mezery, ztrátě kosti v mezeře a tím se zhoršuje skus.


Mám problémy s čelistním kloubem – pomůže mi ortodoncie?
Častou příčinou bolestí v kloubu je bruxismus (tření zubů o sebe). Většinou k tomu dochází v noci. Ortodontista dokáže tento problém diagnostikovat a navrhnout řešení. Často se v léčbě používá průhledný návlek na zuby. Ten se nosí v noci a zabrání tak tření zubů o sebe. V jiných případech je pacient odeslán na další odborné vyšetření.

Můj praktický stomatolog mi před náhradou chybějících zubů doporučil ortodoncii – proč?
Vaše zuby pravděpodobně nejsou v dobrém postavení pro správně proveditelné protetické ošetření. Korunky, můstky a implantáty mohou být správně zhotoveny pouze tehdy, pokud jsou zuby, na kterých drží nebo mezi které se zavádí,ve správném postavení.

Při ztrátě stálých zubů se okolní zuby sklání do mezery. To může vést ke špatnému skusu nebo k tvorbě mezer. Skloněné zuby je třeba narovnat, aby při skusu byly zatíženy podélně a mohly tak dobře snášet zatížení při žvýkání.
Moje zuby jsou křivé odjakživa – proč bych měl mít rovnátka teď ?
Nikdy není pozdě. Ortodontická léčba je vždy dobrou volbou zvláště u dlouho trvající vady. Po léčbě se zlepší funkce celého chrupu. Zlepší se i vzhled. Zdravý hezký úsměv Vám zvedne sebevědomí v jakémkoliv věku.

Budu schopen si ortodontickou léčbu dovolit?
Cena ortodontické léčby závisí na mnoha faktorech. Zahrnuje vážnost vady, délku léčby, zvolený postup ... Cena s Vámi bude detailně probrána před zahájením léčby. Vysvětlíme Vám, které části jsou hrazené zdravotní pojišťovnou a které budete muset uhradit sami. Platby pacientem jsou vždy rozvrženy do několika splátek.
Ortodontickou léčbu si může dovolit většina pacientů.

Je ortodontická léčba možná v těhotenství?
Ano, je třeba ale počítat ze zvýšenou ústní hygienou, protože hormonální změny v těhotenství způsobují větší náchylnost ke vzniku zánětu dásní.

Co je stripping – ortodontický zábrus skloviny? Je to bezpečné?
Tento výkon má mnoho názvů – stripping, interproximální redukce, zábrus… cílem je odstranit část skloviny (asi 0,1mm) z postranních částí zubů k získání místa. Dále lze tímto postupem upravit tvar řezáků a zlepšit stabilitu výsledku. Tento postup se používá od čtyřicátých let minulého století a je efektivní a bezpečný. Vědecké studie provedené na pacientech, u kterých byl při léčbě použit stripping, ukázaly, že nedošlo ke zvýšenému výskytu kazu ani jiným negativním efektům.

Nahoru

copyright Arectus Multimedia, s.r.o., MUDr. Sylvie Saifrtová 2007, , TOPlist